Etapa eparhială a Concursului Naţional de Creaţie „Icoana şi Şcoala mărturisirii”

Zilele trecute a avut loc etapa eparhială a Concursului Naţional de Creaţie Icoana şi Şcoala mărturisirii. Concursul Naţional de Creaţie Icoana şi Şcoala mărturisirii s-a organizat cu prilejul Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, pe trei secţiuni: literară, artistică şi multimedia.

La nivel de parohie/şcoală concursul s-a desfăşurat pâna la 20 martie. Iar la începutul lunii aprilie s-a desfăşurat etapa la nivel de protopopiat, la finalul căreia au fost evaluate şi selectate cele mai bune 3 portofolii din protopopiat.

La etapa eparhială s-au calificat portofoliile eleviilor de la 18 parohii, câte trei portofolii/parohii din cele şase protopopiate. În urma evaluării de către membrii juriului, s-a stabilit clasamentul final la nivelul eparhiei noastre. Pe locul I s-a clasat eleva Ioana Vântu de la parohia Timişoara Blaşcovici, fiind îndrumată de părintele diacon George Giurgiu. Concursul s-a adresat copiilor participanţi la grupele catehetice din parohiile înscrise în Programul Naţional „Hristos împărtăşit copiilor”, preoţilor coordonatori de grup catehetic, profesorilor de religie şi tuturor celor care contribuie la sădirea Cuvântului lui Dumnezeu în inima copiilor.

În perioada 20 – 21 mai 2017, parohia Timişoara Blaşcovici, protopopiatul Timişoara I, ne va reprezenta la evenimentele organizate de Patriarhia Română cu prilejul hramului catedralei patriarhiale, când se va face şi premierea câştigătorilor la nivelul eparhiilor.

Etapa eparhială:
Locul I: Vântu Ioana de la parohia Timişoara Blaşcovici, îndrumată de diaconul George Giurgiu.
Locul II: Ciupa Ana Maria (Timişoara Blaşcovici), Bega Vanessa (Lic. Pedagogic „Carmen Sylva”), Vântu Andrei (Ianova), Mandici Iasmina (Fabric).
Locul III: Radu Alexia (Satchinez), Nicorici Ioan (Tomeşti), Vişan David (Sânnicolau Mare), Conţiu Cristina (Colegiul Naţional C. D. Loga), Otescu Ioana (Belinţ), Covaci Teodora (Temereşti).
Menţiune: Grup catehetic Cebza, Tomescu Ana Maria (Fabric), Anghel Daira (Şandra), Marinescu Anisia (Jena), Gabor Roberta (Birda), Vodă Carmen (Criciova), Groza Laurenţiu (Jebel) şi Paulescu Teodora (Lic. Teoretic „Traian Vuia” Făget).

 

Comments are closed.