Festivalul de colinde “Cântecele Betleemului”, ajuns la ediţia a XI-a.

DSC_3206În zilele de 12-13 decembrie la parohia Timişoara-Zona Dacia se desfăşoară Festivalul de colinde “Cântecele Betleemului”, ajuns la ediţia a XI-a.

Evenimentul s-a bucurat și de prezența Ips Ioan, Mitropolitul Banatului, care a adresat credincioșilor un cuvânt de suflet ziditor, despre importanța Nașterii Domnului Hristos pentru mântuirea noastră.

fest_Dacia_colinde

Evenimentul organizat de Biserica “Pogorârea Sfântului Duh” din Parohia Zona Dacia, Protopopiatul Timişoara I, a întrunit în acest an 15 coruri şi grupuri vocale: Corul de fete al Liceului Traian Vuia – Faget, dirijor prof. Mircea Sturza, Corala Apostolia a Parohiei Viile Fabric, dirijor diac. Florin Baran, Corala “Epifania” al Protopopiatelor Ortodoxe Române din Timişoara, Corul Catedralei sârbe din Timişoara, Corul Catedralei Mitropolitane din Timişoara, Corul “Doina Banatului” al parohiei Timişoara-Iosefin, precum şi alte coruri parohiale din oraş, între care Corul “Inocentia” al Parohiei Timişoara – Zona Dacia, dirijat de preot Florin Ionuţ Filip şi Corul de copii Prologos, al Grădiniței “Troița” şi al Școlii “Sfântul Antim Ivireanul”, care prin colinde au adus în sufletul credincioşilor bucuria Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos.

Juriul Festivalului de colinde “Cântecele Betleemului” a fost format din părintele arhimandrit Simeon Stana, maestrul Diodor Nicoară, preşedintele juriului, profesor Ovidiu Giulvezan şi maestrul Gheorghe Costin.

DSC_3186 DSC_3189 DSC_3193 DSC_3196 DSC_3198 DSC_3201 DSC_3202 DSC_3207 DSC_3208