Premierea căştigătorilor Concursului „Biserica şi Şcoala din sufletul meu”

DSCN2420_1600x1200

Cu ocazia hramului istoric al Catedralei Patriarhale din București, sâmbătă, 21 mai, a avut loc premierea câștigătorilor Concursului național de creație „Biserica și Școala din sufletul meu”, de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, Arhiepiscopia Timișoarei, a fost reprezentată de următorii elevi, câștigători ai locurilor I, la faza eparhială:

secţiunea literară: Ionescu Leila, Parohia Timişoara Fabric Est, şcoala de provenienţă: Colegiul Naţional C. D. Loga din Timişoara, preot Aurel Cristian Tomescu /profesor coordonator Alina Florei;

– secţiunea artistică: Sicoe Andreea, Parohia Timişoara Viile Fabric, şcoala de provenienţă: Şcoala Gimnazială nr. 7 “Sfânta Maria” din Timişoara, diac. Florin Băran;

– secţiunea multimedia: Dragomir Oana, Parohia Cebza, şcoala de provenienţă: Colegiul Naţional Banaţean din Timişoara, preot Ciprian Ene/ profesor coordonator Roxana Ene.

„Participarea noastră la București a reprezentat un moment încărcat de însemnătate sufletească, trăind emoții și experiențe deosebite. Festivitatea de premiere a avut loc, la finalul Sfintei Liturghii, la altarul de vară al Catedralei Patriarhale, unde tinerii îmbrăcați în costume populare au primit de la Patriarhul României diplome și premii, totodată, aceștia având posibilitatea cunoașterii reciproce prin preocupările ce i-au reunit”, a declarat părintele diacon Florin Băran, de la Parohia Timișoara Viile Fabric, însoțitorul delegației eparhiei noastre.

„Am avut posibilitatea de a mă bucura de profunzimea credinței ortodoxe înconjurată de oameni minunați, gustând puțin din ceea ce cred eu că înseamnă veșnicia” ne-a mărturisit Oana Dragomir, căștigătoarea secțiunii multimedia. Aceleași gânduri le împărtășește și Leila Ionescu, căștigătoare secțiunii literare: „participarea la concurs a reprezentat o experiență deosebită, unică și atât de frumoasă, deoarece m-a obligat, aș putea spune, să imi pun de-a dreptul sufletul pe hârtie și să vorbesc sincer despre adevăratele valori ale vieții noastre, despre Biserica lui Dumnezeu și iată, despre minunile pe care Domnul Iisus Hristos le face pentru poporul Său”.

Concursul „Biserica şi Şcoala din sufletul meu” a avut loc în perioada 15 decembrie 2015 – 21 mai 2016 şi s-a desfășurat pe trei secţiuni: literară, artistică şi multimedia. Fiecare echipă, formată din preot, profesor de Religie şi copii din grupa de cateheză a parohiilor, a alcătuit un portofoliu ce a respectat tema propusă, înscriidu-se la una dintre cele trei secţiuni.

DSCN2421_1600x1200 DSCN2423_1600x1200 DSCN2424_1600x1200 DSCN2428_1365x1200 DSCN4928_1600x1066

Comments are closed.