Spectacolul „Întoarcerea Zidarului”, la Timișoara

afis

   În ,,Anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii aziîn Patriarhia Română, prin organizarea Mitropoliei Banatului, respectiv Arhiepiscopia Timişoarei  şi Teatrul Naţional Mihai Eminescu din Timişoara, actorii Companiei de Teatru „Civic Art CvM“ din Bucureşti, Marian Ciripan, Cristina Moldoveanu şi Cristi Dionise, prezintă marţi 03.11.2015, ora 19,00, pe scena Teatrului Naţional din Timişoara, spectacolul « Întoarcerea Zidarului » ce poartă semnătura seniorului dramaturgiei contemporane româneşti, Dan Tărchilă.

       Prin profunzimea textului şi a interpretării actoriceşti, publicul prezent la acest spectacol va primi mesajul de  mărturisire a credinţei creştin-ortodoxe şi asumare a istoriei, convingându-se încă o dată că teatrul poate să facă foarte mult în dezvoltarea modalităţii de a comunica astăzi cu istoria.

      Spectacolul „Întoarcerea zidarului“ îşi trage seva din legenda „Mănăstirea Argeşului“, despre care George Călinescu spunea că este „mitul estetic al poporului român“.

   „Întoarcerea Zidarului”, ne reîntoarce la frumuseţi uitate reamintindu-ne că actul creaţiei înseamnă, rugăciune, smerenie, jertfelnicie, iubire şi iertare.

    Dramaturgul Dan Tărchilă, reuşeşte să demonstreze cu rigurozitate că actul creator presupune dăruire, pasiune şi cu siguranţă o ,,tainică jertfă”.

   Meşterul Manole este  cel care îl întruchipează pe Sfântul Voievod Neagoe Basarab, care prin credinţă şi iubire de Dumnezeu, în dreptate şi smerenie, cinstind amintirea înaintaşilor, a condus poporul dreptcredincios spre multe împliniri duhovniceşti şi artistice, între care cea mai strălucită este Mănăstirea Argeşului.

  Textul piesei este un eseu dramatic bine conceput, valoarea acestuia fiind întregită de ,,formă”, adică de replicile pline de sensuri, scrise într-o frumoasă şi curgătoare limbă română.

    ,,Văzută” de pe scenă, piesa lui Dan Tărchilă ,,Întoarcerea Zidarului”, ne va convinge încă o dată că dramaturgia şi literatura română, creaţia artistică şi muzicală română, sunt parte din moştenirea europeană a umanităţii, România fiind un suflet european în Europa, iar Europa este în România, aşa cum declară actorul  Teatrului ,,C.I.Nottara” din Bucureşti, Marian Ciripan.

      Biletele se pot cumpăra de la casieria teatrului.

Comments are closed.