Un credincios timișorean la vârsta centenarului

Parohia Timișoara-Fratelia desfășoară mai multe activități social-finaltropice, ca un important factor de legătură pentru credincioșii parohiei. Clericii acestei parohii, Consiliul parohial și Comitetul de femei sunt implicați în proiecte sociale, ce au un centrul atenției persoanele vârstnice și cele lipsite de posibilități financiare, și care prin multă dragoste creștinească le acordă sprijin, atât financiar, cât și duhovnicesc. Să faci ceea ce faci pentru oameni, ca pe o proprie împlinire este o lecție majoră despre fericire și recunoștiință față de Dumnezeu. A te bucura de darul vieții la 101 ani a fost un moment deosebit pe care clericii din Parohia Timișoara-Fratelia l-au oferit celui mai longeviv enoriaș, dl. Ion Dumitrașcu.

În aceste zile, la împlinirea venerabilei vârste de 101 ani, părintele paroh Ioan Bălăngean, de la Parohia Timișoara-Fratelia, însoțit de clerici și credincioși ai acestei comunități, l-au vizitat pe sărbătorit, urându-i la mulți și binecuvântați ani. Cu acest prilej a fost oferită din partea parohiei o icoană a Maicii Domnului, ca semn de prețuire pentru credința nestrămutată a dlui Ion Dumitrașcu, care a avut o viață închinată lui Dumnezeu prin muncă, stăruință și rugăciune. De asemenea, din partea credincioșilor a primit un buchet de flori și un tort ca semn de prețuire și dragoste, apoi cei prezenți au cântat îndătinatul La mulți ani!

Cu toții au fost plăcuți impresionați de memoria vie, de care acesta dă dovadă la această înaintată vârstă, amintindu-și cu amănunte de perioadele de tinerețe ale vieții sale, perioade zbuciumate ale celui de-al doilea Război Mondial și de întâlnirile sale cu Regele Mihai I al României.

Întrebat de secretul longevității a mărturisit că munca și mișcarea, alături de credința în Dumnezeu, au fost factorii care l-au întărit și l-au ținut viu; chiar și la această vârstă, mai crapă lemne, dând o mână de ajutor în propria gospodărie.

Această acțiune se înscire în seria de activități social-filantropice pe care Parohia Timișoara-Fratelia le desfășoară pentru credincioșii săi, și nu numai, pentru grija de suflet, minte și trup, oferind astfel o lecție de ceea ce înseamnă a fi un adevărat creștin.