Ziua Bibliei la Şcoala Generală nr. 25 din Timişoara

IMG_20141113_105509

Catedra de religie, de la Şcoala nr. 25 din Timişoara, în parteneriat cu biblioteca şcolii şi parohia Timişoara Calea- Martirilor a organizat joi, 13 noiembrie, o zi festivă dedicată Zilei Bibliei. În cadrul bibliotecii a fost amenajată o expoziţie de Biblii, care a cuprins o diversitate de ediţii, începând cu Biblia de la Bucureşti din 1688, Noul Testament de la Bâlgrad, Biblia în traducerea lui Bartolomeu Anania, Biblia în imagini sau povestită copiilor, Dicţionare biblice şi alte cărţi cuprinzând imagini din Ţara Sfântă, locul de naştere al Bibliei. În decursul zilei, elevii şcolii au răsfoit şi au citit cărţile expuse, fiind interesaţi de tot ce cuprinde Biblia.

În cadrul evenimentului, elevii clasei a VI- a A, coordonaţi de doamnele profesoare de religie Ana Usca şi Ramona Apostol au susţinut un scurt program artistic, citind Psalmi, fragmente biblice şi interpretând cântece tematice.

De asemenea, elevii s-au bucurat de prezenţa pr. Alin Cuza, de la parohia Timişoara- Calea Martirilor, care a adus multe lămuriri în legătură cu acest eveniment. Părintele a povestit cu ce ocazie s-a stabilit ziua de 13 noiembrie ca zi dedicată Bibliei, despre modul în care s-a născut Biblia, cum a ajuns Biblia să fie una dintre cele mai traduse şi citite cărţi din lume. Activitatea a fost apreciată atât de elevii prezenţi, cât şi de cadrele didactice care au fost dispuse să participe la această frumoasă şi interesantă activitate.

Comments are closed.