12 formații corale au concertat la Timișoara

DSC_2931_1600x1060

Catedrala mitropolitană din Timișoara a găzduit duminică seara prima ediție a festivalului coral “Leru-i Doamne Ler”. Acesta a reunit 12 coruri din cele trei eparhii ale Mitropoliei Banatului respectiv, Arhiepiscopia Timișoarei, Arhiepiscopia Aradului și Episcopia Caransebeșului, precum și invitați din partea Bisericii Ortodoxe Sârbe din Timișoara și din partea Consiliului national al minorității naționale române din Serbia.

ler_Doamne_lerFormațiile corale au susținut câte patru piese în fața unui public numeros, alcătuit din clerici și credincioși de la mai multe parohii timișene și consilieri de la Centrul eparhial. În mijlocul acestora a fost prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, care le-a adresat participanților un cuvânt de binecuvântare și felicitare pentru  prestația artistică și pentru bucuria împărtășită tuturor prin intermediul colindelor. Festivalul a fost organizat de Mitropolia Banatului prin Sectorul cultural al Arhiepiscopiei Timișoarei.

DSC_2873_1600x1060 DSC_2878_1600x1060
DSC_2884_1600x1060 DSC_2889_1600x1060 DSC_2895_1600x1060 DSC_2906_1600x1060 DSC_2907_1600x1060 DSC_2908_1600x1060 DSC_2912_1600x1060 DSC_2913_1600x1060 DSC_2914_1600x1060 DSC_2918_1600x1060 DSC_2923_1600x1060 DSC_2924_1600x1060 DSC_2925_1600x1060 DSC_2926_1600x1060 DSC_2928_1600x1060 DSC_2931_1600x1060 DSC_2935_1600x1060

Comments are closed.