Acivitatea catehetica pe anul 2014

Programul catehetic “Hristos împărtăşit copiilor” la ceas de bilanţ

Programul catehetic “Hristos împărtăşit copiilor” a ajuns la al şaselea an de aplicare. Până în momentul de faţă s-a reuşit implementarea proiectului în 200 parohii, acest număr reprezentând aproximativ 70 % din numărul parohiilor existente în cuprinsul eparhiei noastre. Numărul copiilor implicaţi în activităţile proiectului, în ultimul an, se ridică la aproximativ 5000.
Pentru perfecţionarea continuă a preoţilor cateheţi la nivelul fiecărui protopopiat s-au susţinut cateheze model. Participanţii la cele 27 de cateheze susţinute au primit informaţii privind conţinutul tematic al catehezelor, metodele utilizate în predarea cunoştinţelor biblice, modul de atragere şi stimulare a copiilor, modul de organizare a grupelor catehetice, precum şi modalităţile de evaluare şi evidenţă catehetică. De asemenea, în luna octombrie s-au organizat de către preoţii responsabili din cele şase protopopiate întâlniri de sprijinire a preoţilor debutanţi.
Un demers aparte îl constituie extinderea programul catehetic „Hristos împărtăşit copiilor” la nivelul adolescenţilor şi tinerilor din parohiile timişorene, prin infiinţarea de grupuri catehetice pe categorii de vârste. Această iniţiativă s-a fundamentat pe experienţa parohiilor care aveau deja formate grupurile de tineri (Timişoara Fratelia, Timişoara Dacia, Fabric Vest, Viile Fabric şi Timişoara Iosefin). După întâlnirile de lucru cu preoţii, responsabili cu activitatea catehetică, din parohiile timişorene, numărul parohiilor care au conştientizat importanţa catehizării în rândul tinerilor s-a înmulţit. În momentul de faţă, apreciem primii paşi înregistraţi, în acest sens, la parohiile: Timişoara Calea Lugojului, Timişoara Zona Pârvan, Timişoara Calea Martirilor, Timişoara Fabric, Timişoara Ronaţ, Timişoara Zona Steaua şi Giroc.
În perioada 3-6 septembrie 2014, 47 de adolescenţi şi tineri din parohiile timişorene au participat la Reuniunea Tinerilor Ortodocşi de la Baia Mare.

Activităţi conexe proiectului:

a) Tabere:
– Sub egida proiectului „Hristos împărtăşit copiilor”, parohia Lugoj VI Dealul Viilor a organizat a treia ediţie, în perioada 27 iulie – 3 august 2014, la Lugoj, a taberei de vară „Sf. Apostol Andrei”, beneficiarii taberei fiind 85 de copii din Lugoj şi împrejurimi.
– Parohia Iosifalău a organizat la Centrul de Agrement Chevereşu Mare Tabăra pentru copii „Bucuria Cunoaşterii”, în perioada 30 iunie – 3 iulie 2014. Au participat 40 de copii din parohie.

DSC_1435 (Large)
b) Concursuri:
– Şi în acest an s-a desfăşurat Concursul Judeţean de Religie „Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş”, ediţiile a III-a şi a IV-a. Cele două ediţii au avut ca subiect tainele Spovedania şi Împărtăşania. Competiţia s-a desfăşurat pe trei nivele (parohial, zonal şi eparhial) şi pe patru secţiuni: interpretare de poezie religioasă la clasele II-IV, eseu religios la clasele V-VIII, desen religios la clasele II-VIII şi priceasnă la clasele V-VIII. La cele două ediţii au participat 555 elevi.

DSCN0592 (Large)
– Concursul naţional de proiecte duhovniceşti intitulat „Sfânta Euharistie – lumina vieţii creştine“, s-a desfăşurat în cele şase protopopiate ale eparhiei. Astfel la nivelul eparhiei au participat la concurs 667 de copii din 45 parohii.

IMG_6616_ (Large)

DSC_9651 (Large)
– Concursul de buletine parohiale (ediţia a III-a). Concursul a avut în vedere motivarea şi intensificarea catehezei parohiale prin acest mijloc.

Ghita Oprea (Large)

Alături de aceste activităţi menţionate, dorim să amintim şi iniţiativa multor parohii care au organizat: excursii, pelerinaje, proiecţii de filme religioase, ateliere de creaţie (pictură şi desen), expoziţii de icoane, activităţi filantropice, meditaţii gratuite, concursuri, concerte, activităţi sportive etc.

Comments are closed.