Acțiuni filantropice la parohia „Învierea Domnului” din Lugoj

În aceste zile ale Săptămânii Mari, când sufletele se pleacă în fața Pătimirilor Mântuitorului, parohia „Învierea Domnului” din Lugoj a intensificat activitățile destinate credincioșilor aflați în nevoi și suferințe.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, preotul paroh Nicolae Ciucure, împreună cu slujitorii sfântului altar, pr. Ionuț Furdean, protopopul Lugojului și diaconul Daniel Andriescu, au deschis porțile inimii și ale bisericii, împărțind  credincioșilor cu probleme materiale nu doar pâine, ci și nădejde spre mai bine.

Astfel, în fiecare Duminică, patruzeci și patru de porții de mâncare sunt așezate pe mesele celor sărmani, iar familia Iancu de la Lucareț a simțit căldura unei comunități întregi, atunci când a primit generoasa sumă donată de credincioși. Sfintele Paști au adus în casele lor nu doar alimente, ci și promisiunea unui praznic al Învierii Domnului cu bucurie.

Două familii, purtând greutatea încercărilor vieții, una cu un copil internat la Spitalul Luis Țurcanu din Timișoara și alta cu un credincios încercat de o boală necruțătoare, au primit, la rândul lor, mângâierea unui ajutor financiar.

Aceste acțiuni filantropice nu sunt doar gesturi ocazionate de apropierea sfintelor sărbători, ci au devenit acțiuni derulate constant, la care participă activ credincioșii parohiei „Învierea Domnului”.