Activități catehetice-misionare la Biserica Studenților din Timișoara

Biserica Studenților din Timișoara se află în campusul Universității de Vest din Timișoara și desfășoară o activitate intens misioară în rândurile studenților din mediul universitar timișorean. În decursul timpului, la această biserică au fost botezați foarte mulți tineri din tara si din străinatate. Impresionați de atmosfera duhovnicească si de frumusețea slujbelor, mulți ei au revenit cu drag aici ori de câte ori pașii i-au purtat prin acest oraș al florilor.

În ziua de 29 aprilie 2021, în Joia Mare după Sfânta Liturghie, la Biserica Studenților din Timișoara părintele Marius Ioana a oficiat Taina Botezului unei tinere, Adela Diana T., din județul Alba. Nașii de botez au fost doamna Marcela Tudor și fiul acesteia Dănuț și soția Carmen Tudor. Artizanul acestui botez a fost doamna Marcela, fost administrator la căminele studențești din campusul universitar timișorean. Domnișoara Adela Diana este cel de-al șaselea fin al doamnei Marcela provenit dintre studenții, care au trecut prin Biserica Studenților și nu primiseră Taina Botezului până atunci.

Ca fiică duhovnicească a părintelui Marius Ioana, doamna Marcela Tudor a desfășurat o activitate misionară deosebită în rândul studenților pe care i-a ajutat moral și material, cu timp și fără timp, motiv pentru care aceștiau au prețuit-o și au numit-o „mama Marcela”. Pentru sute de studenți dumneaei a fost un puternic sprijin sufletesc, îndrumându-i și mângâindu-i atunci când erau departe de casă și de familie, oferindu-le chiar hrană și haine, aduse de acasă, pentru a-i ajuta pe unii dintre ei să depășească momentele grele din viață. Acum fosta studenta Adela Diana P. desfășoară o activitate speciala în mijlocul a optzeci de copii suferinzi de autism.

Biserica Studenților din Timișoara își deschide în continuare porțile pentru toți tinerii și credincioșii dornici de spiritualitate sau cu nevoi sufletești speciale și îi așteaptă pe studenții râvnitori să găsească o cale echilibrată, înțeleaptă și frumoasă de a trăi anii de studenție în prezența binefăcătoare a unei comunități angajate pe drumul care duce către Împărăția lui Dumnezeu.