Ajunul Bobotezei prăznuit la Catedrala mitropolitană din Timişoara

 Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a slujit în ajunul Bobotezei la Catedrala mitropolitană din Timişoara. Ierarhul a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa a numeroşi credincioşi timişoreni. În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa a hirotonit preot pe diaconul Viorel- Florin Cinca, pe seama parohiei Bara, protopopiatul Lugoj. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Paisie a evidenţiat învăţăturile din Evanghelia de la Marcu I, 1-8 subliniind totodată, că această zi dinaintea sărbătorii Botezului Domnului este rânduită ca zi de post, de ajunare duhovnicească în care credincioşii se pregătesc pentru marele praznic al Botezului Domnului. În finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a transmis celor prezenţi binecuvântarea şi dragostea părintească a Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul Catedralei mitropolitane, condus de pr. Dan Dragomir.

Comments are closed.