Arhiepiscopia Timișoarei ajută din nou spitalele timișorene

În această perioadă, grija Părintelui Mitropolit Ioan se îndreaptă spre secțiile de terapie intensivă ale spitalelor „Victor Babeș” și județean din Timișoara.

În acest sens, au fost achiziționați 1000 m de material din care măicuțele de la Centrul eparhial au confecționat lenjerii de pat de unică folosință, precum și alte echipamente de protecție, necesare în cele două unități medicale.

Grija permanentă a Părintelui Mitropolit Ioan pentru cei aflați pe patul de suferință constituie un exemplu pilduitor pentru noi toți și, în același timp, o chemare la împreună lucrare, la solidaritate și la comuniune de iubire ,mai ales în aceasta perioada de pandemie .

Activitatea socială a Arhiepiscopiei Timișoarei se desfășoară prin implicarea sectorului social-filantropic care, în funcție de multele cereri, încearcă să ofere ajutor și contribuie la susținerea eforturilor autorităților, instituțiilor și ONG-urilor în lupta cu acest agent patogen SARS-CoV-2.

Comments are closed.