Bucurie duhovnicească pentru credincioșii lugojeni în a doua zi de Paști

IMG_2338_1600x1200

În a doua zi de Paști, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, a fost prezent în mijlocul credincioșilor lugojeni. Înaltpreasfinția Sa, înconjurat de părintele Ioan Cerbu, protoiereul Protopopiatului Lugoj, și de mai mulți preoți, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramurile „Învierea Domnului” și „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Lugoj. După Sfânta Liturghie, Mitropolitul Banatului a rostit un cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a vorbit despre importanța Învierii lui Hristos pentru restaurarea ontologică a omului.

După cuvântul de învățătură, părintele paroh Nicolae Ciucure a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, pentru vizita pastorală, dar și pentru purtarea de grijă pe care, adeseori, o manifestă față de credincioșii lugojeni.

IMG_2335_1600x1200 IMG_2339_1600x1200 IMG_2346_1600x1200 IMG_2352_1600x1200

Comments are closed.