Ciclul de conferinţe prepascale naţionale la Timişoara

Miercuri 26 martie, de la ora 18,00, a avut loc la Timişoara, conferinţa cu titlul Actualitatea Spovedaniei şi Împărtăşaniei în modernismul zile de azi susţinută de pr. prof. dr. Constantin Necula de la Facultatea de Teologie din Sibiu. Evenimentul a avut loc în Sala Capitol a Filarmonicii Banatul , BD. CD Loga, nr. 2.

La eveniment a fost prezent Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, alături de preoţi consilieri, clerici din eparhie şi un numeros public dornic să afle şi să înţeleagă valoarea celor două mari Taine ale Bisericii, Spovedania şi Împărtăşania.

Seria conferintelor prepascale va continua  Joi, 3 aprilie 2014,  de la ora 18,00, în  Aula mitropolitană,  cu conferinţa intitulată– Valoarea terapeutică a Tainei Sfintei Mărturisiri, susţinută de pr. prof. dr. Dumitru Megheşan, Facultatea de Teologie Ortodoxă, Oradea si Joi, 10 aprilie 2014, ora 18,00, în Aula mitropolitană cu conferinţa– Dimensiunea euharistică a succesiunii apostolice, susţinută de pr. prof. dr. Ioan Bizău, Facultatea de Teologie Ortodoxă, Cluj-Napoca

Conferinţele prepascale sub genericul CUMINECARE ŞI COMUNICARE. TAINA SFINTEI EUHARISTII ŞI TAINA SFINTEI MĂRTURISIRI sunt organizate de Arhiepiscopia Timişoarei, Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara şi ASCOR Timişoara.

Comments are closed.