Comunicat

În urma pictării, pe una din clădirile complexului studențesc din Timișoara, unei compoziții artistice având în prim plan Catedrala Mitropolitană, înfățișată fără crucile de pe turle, avem bucuria de a aduce la cunoștința opiniei publice că urmare solicitării noastre, regretabila omisiune a fost rectificată.

Apreciem pe această cale, receptivitatea artistului executant și a Asociației Timișoara Capitală Europeană a Culturii, față de observațiile noastre, ale credincioșilor bănățeni și ale specialiștilor în domeniu și promptitudinea cu care a fost modificată pictura, redându-i acestei biserici originalitatea și frumusețea arhitecturală pe care i-au conferit-o vrednicii săi ctitori.

Exprimăm totdată nădejdea că, pe viitor, lăcașurile noastre de cult, înclusiv Catedrala Mitropolitană a Timișoarei, monument de arhitectură și artă bisericească, vor fi realizate în forma lor originală, nemutilată, pentru că ele sunt simboluri ale credinței și ale sacralității noastre creștin-ortodoxe.

Biroul de presă

al Centrului eparhial