Comuniune euharistică și binecuvântarea Așezământului socio-medical din Parohia Arad-Grădiște II

Zi de aleasă sărbătoare a constituit Duminica Sfinților Români pentru credincioșii Parohiei Arad-Grădiște II, întrucât în mijlocul lor s-au aflat Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, și Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, care, împreună cu un sobor de preoți, au săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Intrarea Domnului în Ierusalim”. Pe lângă numărul mare de credincioși, la sinaxa euharistică, au participat și reprezentanți ai autorităților centrale și municipale, precum și reprezentanți ai mediului academic arădean.

După otpustul Dumnezeieștii Liturghii, Chiriarhul Aradului a adresat cuvinte de mulțumire Mitropolitului Banatului pentru împreuna-slujire și pentru toată purtarea de grijă și dragostea pe care o arată față de Eparhia Aradului, dar și tuturor credincioșilor prezenți. În continuare, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan a rostit un cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a vorbit despre faptul că sfințenia este accesibilă oricui om, indiferent de etnie, dacă ascultă chemarea lui Hristos și împlinește poruncile mântuitoare. Totodată, Părintele Mitropolit Ioan le-a vorbit celor prezenți despre sfinții români, care sunt roadele credinței și spiritualității românești din vremuri străvechi și de care astăzi ne putem bucura pentru că ocrotesc bisericile noastre și poporul român.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul „Doina Banatului” al Parohiei Timișoara – Iosefin, unul dintre puținele coruri parohiale din Banat cu o vechime de aproape nouă decenii.

La final, cei doi ierarhi, împreună cu soborul slujitor, au binecuvântat Așezământul socio-medical „Sfântul Acoperământ al Maicii Domnului”, în cadrul căruia vor funcționa, sub egida Ministerului Sănătății, cabinete medicale dotate pentru specializările: cardiologie, medicină internă, ORL, oftalmologie, dermatologie, obstretică-ginecologie, recuperare medicală, psihiatrie, neurologie, alergologie, endocrinologie, diabet, nutriție și boli metabolice. În urma încheierii unui contract cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Arad, toate categoriile de persoane (copii, adulți, vârstnici), inclusiv persoane dezavantajate din punct de vedere social vor putea beneficia de asistență medicală, acordată de 8 medici și 4 asistenți medicali. Resursele financiare ce se vor obține prin contractul cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Arad vor fi utilizate în interesul pacienților, pentru îmbunătățirea continuă a calității actului medical: se vor achiziționa noi echipamente medicale, se vor desfășura activități didactice și de formare pentru cadrele medicale, voluntari și persoanele nevoiașe, urmărindu-se creșterea numărului de servicii medicale, prin dezvoltarea de departamente și cooptarea de medici colaboratori.

Clădirea așezământului socio-medical a fost construită între anii 2016-2017, prin strădania preotului paroh Viorel Roja, a enoriașilor parohiei și cu ajutorul Primăriei Municipiului Arad, prin Centrul Municipal de Cultură Arad.