Comuniune frățească în Protopopiatul Timișoara II

DSC_0147 (Large)


În această zi dinaintea sărbătorii Intrării Domnului în Iersusalim , Sărbătoarea Floriilor, preoții din cadrul Protopopiatului Timișoara II s-au întrunit pentru a sluji împreună Sf. Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite, pentru spovedanie și comuniune euharistică. Câțiva preoți în vârstă au fost rânduiți ca și duhovnici, și au spovedit pe preoții mai tineri, iar din timp a fost rânduit un sobor de preoți slujitori, care au săvârșit Sfânta Liturghie și la momentul potrivit preoții s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului.

“Este o ocazie extraordinară de a ne reuni cu toții, preoții din protopopiat, nu doar pentru a discuta probleme de natură catehetică, administrativă, ci pentru a avea un moment de comuniune întru cele sfinte, un moment care să  ne reîntărească conștiința slujirii preoțești, a misiunii pe care cu toții ne-am asumat-o în parohie, și totodată pentru a ne reînnoi efortul pastoral și duhovnicesc, în munca pe care, fiecare dintre noi, o desfășurăm în parohiile în care am fost numiți. Este o situație deosebită mai ales pentru preoții tineri, care nu mai au participat la astfel de întruniri, întrucât se întărește credința și curajul de a continua munca preoțească și pastorală în parohii și pentru a întări conștiința de slujitori ai Tainelor lui Dummnezeu, în sufletul și inima preoților, a acelora care slujesc la parohii și care sunt la începutul activității lor. Ne-am bucurat, că pentru această manifestare avem parte și de rugăciunea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, care a binecuvântat cu multă bucurie această întrunire a noastră. Prin această întâlnire reîntărim în conștiința preoților nevoia de spovedanie. Preoții își reamintesc că și ei sunt păcătoși, că sunt oameni cu scăderi și greșeli, și au nevoie în aceeași măsură, sau chiar mai mult decât credincioșii pe care îi păstoresc, de o viață duhovnicească susținută, de spovedanie, de rugăciune, de apropierea mai deasă de cele sfinte cu pregătirea cuvenită, fiindcă știm cu toții că reușita misiunii preoțești într-o parhie este direct proporțională cu sfințenia, curățenia și implicarea duhovnicească a preotului” a precizat pr. Protopop Mircea Szilagyi.

DSC_0156 (Large) DSC_0162 (Large)

 

Comments are closed.