Conferinţa “Despre familia creştină”

     În cadrul cursului de spiritualitate organizat de A.S.C.O.R. Timişoara şi Mitropolia Banatului, a avut loc, joi 17 noiembrie, conferinţa cu tema ”Despre familia creştină“ susţinută de ÎPS Serafim Joantă, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

Cu binecuvântarea IPS Nicolae, Mitropolitul Banatului au fost prezenţi la această întâlnire duhovnicească PS Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, Pr. Ionel Popescu, vicar- administrativ, pr. Zaharia Pereş, consilier cultural al eparhiei noastre, precum şi preoţi şi diaconi din Timişoara.

La începutul Postului Crăciunului, în prezenţa a multor credincioşi, IPS Serafim a conferenţiat publicului timişorean despre familia creştină, şi despre cum poate aceasta să trăiască viaţa creştină în mod autentic. Înaltpreasfinţia Sa a folosit în discursul său despre familie exemple vii, concludente, atenţionând totodată asupra fenomenului scăderii natalităţii în ţara noastră, precum şi la nivelul întregului continent european; soluţia refacerii legăturii omului cu Dumnezeu fiind credinţa şi dragostea jertfelnică.

Conferinţa  a avut loc în sala Aula Magna a Universităţii de Vest, bulevardul Vasile Pârvan, nr. 4, cu începere de la orele 19.00

Comments are closed.