Conferinţă închinată Sfinţilor Trei Ierarhi la Timişoara

Stire video-TrinitasTv

Miercuri, 29 ianuarie, în sala de festivităţi a Centrului eparhial din Timişoara a avut loc conferinţa cu tema “Trăirea euharistică în gândirea Sfinţilor Trei Ierarhi. Perspective morale”, susţinută de pr. prof. univ. dr. Ştefan Iloaie, profesor la Facultatea de Teologie din Cluj-Napoca.

 La conferinţă au participat elevi de la clasele teologice ale Liceului Pedagogic ”Carmen Sylva” din Timişoara, studenţi şi profesori de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara, precum şi consilieri de la Centrul eparhial.  În mijlocul acestora a fost prezent şi Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Evenimentul a fost organizat de Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie în colaborare cu Arhiepiscopia Timişoarei, cu prilejul cinstirii Sfinţilor Trei Ierarhi, ocrotitorii învăţământului teologic.

Comments are closed.