Conferința preoțească din protopopiatele Lugoj și Făget

Astăzi, 14 iunie a.c., a debutat seria conferințelor preoțești din Arhiepiscopia Timișoarei, în cadrul Anului omagial al pastorației românilor din afara României și Anului comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor.

Astfel, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan, însoțit de părintele consilier eparhial Cristian Pavel, respectiv părintele inspector eparhial Marius Sfercoci, a participat la conferința preoțească cu tema ”Ethosul pastoral-misionar al comunității românești din Banatul sârbesc în trecut și astăzi”, desfășurată în biserica cu hramul ”Adormirea Maicii Domnului”, din Lugoj, în prezența preoților din protopopiatele vecine, Lugoj și Făget.

Tema conferinței a fost aleasă în cadrul primei părți a Anului omagial și a fost prezentată de către părintele profesor lector Daniel Alic, din Timișoara, care a structurat expunerea în trei direcții: Diaspora românească – caracteristici generale, Comunități românești din Banatul sârbesc și Etape în devenirea comunităților românești din Banat, generând întrebări și dialoguri interesante.

Înaltpreasfinția Sa a vorbit celor prezenți despre experiența personală pe care a trăit-o departe de granițele României, în calitate încredințată de Sfântul Sinod al Bisericii noastre, de Superior a Așezămintelor românești de la Ierusalim, Ierihon și Iordan, și, totodată, despre susținerea constantă pe care Biserica a arătat-o comunităților din diasporă, pastorația fiind îndreptată constant spre dorința credincioșilor de a trăi și simți românește, de a se ruga în limba maternă și de a păstra curate și nealterate sentimentele identitare moștenite din străbuni.

În finalul conferinței, Înaltpreasfințitul Părintele Mitropolit Ioan a oferit, din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Diploma Omagială preacucernicului părinte dr. Emanuel Gafița, de la Batalionul 183 Artilerie din Lugoj, în semn de prețuire și recunoștință pentru merite deosebite în promovarea și susținerea valorilor creștine, a familiei și a filantropiei.

De asemenea, Chiriarhul a hirotesit întru iconom stavrofor pe preacucernicii părinți protopopi, Ionuț-Viorel Furdean, respectiv Dorin-Ioan Covaci, de la protopopiatele Lugoj și Făget.

Deși, cei doi au fost numiți recent în funcția administrativă, Ierarhul a avut în vedere rodnica activitate pastoral-misonară, educațională, social-filantropică, precum și administrativ-gospodărească, desfășurată de fiecare în parohiile de unde provin.

Seria conferințelor dedicate Anului omagial al pastorației românilor din afara României va continua în zilele următoare în celelalte protopopiate ale eparhiei.