Conferinţă preoţească în Protopopiatul Timişoara I

În sala de festivităţi a Parohiei Timişoara – Iosefin, a avut loc miercuri, 19 octombrie, conferinţa preoţească cu tema “Familia creştină în contextul actual”, a preoţilor din Protopopiatul Timişoara I, lucrările fiind prezidate de PS Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Evenimentul a debutat cu slujba de Te Deum, în Biserica “Naşterea Maicii Domnului” a Parohiei Timişoara – Iosefin, apoi a continuat cu prezentarea referatului susţinut de un preot desemnat şi cu discuţii despre familia creştină. În prima parte a conferinţei a fost accentuat rolul preotului duhovnic în viaţa familiei, rugăciunea ca modalitate a apropierii soţilor de Dumnezeu, datoria slujitorilor altarelor de a propovădui cuvântul lui Hristos “cu timp şi fără timp”, dar totodată au fost prezentate şi aspectele negative din viaţa de familie, precum divorţul, concubinajul, avortul, contracepţia. În partea a doua au fost supuse atenţiei preoţilor aspecte administrative şi informări despre evaluarea proiectului “Hristos împărtăşit copiilor”.
La final, PS Paisie Lugojanul a transmis preoţilor binecuvântarea IPS Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi mesajul în care se spune că “preotul este dator să se roage pentru cei pe care îi are în grijă şi să-i înveţe cuvântul Scripturii spre dobândirea vieţii celei veşnice”.

Comments are closed.