Consiliul Eparhial întrunit la Timișoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Timișoarei, prezidat de Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei s-a întrunit joi, 3 octombrie la Centrul Eparhial din Timișoara spre a rezolva problemele importante administrativ-bisericești, culturale, economice și juridice ale eparhiei, aflate pe ordinea de zi. Între acestea s-a aflat completarea parohiei vacante Nițchidorf din protopopiatul Lugoj, pensionarea unui preot pentru limita de vârstă, precum și unele probleme de natură disciplinară. De asemenea, au fost rezolvate cererile de îmbisericire ale unor preoți pensionari și s-au rezolvat problemele de personal neclerical la nivelul eparhiei. Secția culturală a prezentat referate cu privire la examenul de admitere ce a avut loc la Facultatea de Teologie din Timișoara în cele două sesiuni, de vară și de toamnă. A fost prezentat rezultatul concursului național de muzică bisericească ”Lăudați pe Domnul”, faza eparhială, câștigat de corul parohiei Timișoara-Iosefin și faptul că duminică, 6 octombrie la Catedrala mitropolitană din Timișoara va avea loc faza pe mitropolie a acestui concurs la care vor participa pe lângă corul amintit, corul parohiei Curtici din Arhiepiscopia Aradului și corul Catedralei-vechi ”Sfântul Gheorghe” din Caransebeș. Au fost discutate aspecte cu privire la Școala Primară „Sfântul Antim Ivireanul”, s-a centralizat rezultatul colectei organizate la nivelul Eparhiei pentru sprijinirea sinistraților din Arhiepiscopia Dunării de Jos, afectați de inundațiile recente. Au fost prezentate rezultatele examenului de capacitate preoțească care a fost organizat în această perioadă de toamnă și au fost aprobate ori respinse contactele de închiriere și de arendare înaintate de către parohii.

Comments are closed.