Consiliul Eparhial întrunit la Timişoara

            Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, joi, 3 mai, s-a întrunit, în şedinţă lunară de lucru, Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei, sub preşedinţia Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al eparhiei.

După rostirea rugăciunii Tatăl nostru, în cadrul întâlnirii au fost discutate probleme curente ale secţiilor administrativ-bisericească, culturală, economică, asistenţă socială şi patrimoniu. De pe ordinea de zi a lucrărilor Consiliului Eparhial amintim, la secţia administrativ-bisericească propunerea de înfiinţare a unui post de diacon la parohia Timişoara-Calea Lugojului, din protopopiatul Timişoara II, salarizat din fonduri proprii, şi încadrarea licenţiatului în Teologie Gheorghe Iulian Lehaci pe acest post nou creat. Totodată, la solicitarea monahiei Mihaela Popan, a fost numită o nouă stareţă pentru schitul „ Sfântul Ierarh Nicolae”, din incinta Centrului Eparhial din Timişoara, în persoana monahiei Ilaria Georgeta Benzar. În cadrul aceleiaşi secţii, au mai fost discutate o serie de probleme privind mişcarea personalului neclerical. La Secţia culturală au fost prezentate evenimentele şi manifestările culturale organizate în ultima perioadă de Arhiepiscopia Timişoarei, care s-au bucurat de sprijinul  şi aprecierea a numeroşi credincioşi timişoreni. În acelaşi timp, au fost prezentate informaţii privind organizarea  conferinţelor preoţeşti în Eparhia Timişoarei şi a etapei eparhiale a concursului naţional de miniproiecte „ Copilul învaţă iubirea lui Hristos”, iniţiat de Patriarhia Română. În cadrul departamentul economic a fost stabilită contribuţia parohiilor mari pentru salarizarea preoţilor fără venituri şi totodată, a fost prezentat proiectul de organizare a serviciului de securitate şi sănătate în muncă. În continuarea şedinţei au fost aprobate unele contracte de închiriere înaintate de oficiile parohiale din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei.

Comments are closed.