Consultații medicale gratuite la parohia Timișoara-Freidorf

În cadrul Parohiei Timișoara-Freidorf funcționează un Centru social prin care parohia oferă servicii medicale gratuite enoriașilor din cartier, care suferă de anumite afecțiuni. În urmă cu un an, respectiv pe data de 2 iunie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului a slujit Sfânta Liturghie în biserica parohiei Timișoara Freidorf, cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, Protopopiatul Timișoara I,  și a sfințit Centrul social, recent construit și amenajat, lângă biserica parohiei.

În incinta acestui centru multifuncțional se află și un cabinet medical, unde sunt tratați în mod gratuit credincioșii parohiei. Consultațiile sunt asigurate de medici specialiști în boli infecțioase, cardiologie, oncologie și medicină generală.

În ultimele săptămâni au trecut pragul acestui cabinet mai mult de 30 pacienți, care au fost consultați și li s-a prescris tratament de specialitate. Această activitate medicală, atât de folositoare enoriașilor, se bucură de sprijinul total al preotului paroh Petru Itineanțu, care s-a îngrijit,  de altfel, de ridicarea acestui modern așezământ social .

Tot în cadrul Centrului social mai funcționează și un atelier de pictură, unde tinerii învață să picteze icoane, iar în spațiul sălii multifuncționale, dotată cu un pian, copiii învață să cânte îndrumați de specialiști, și iau parte, totodată, la repetițiile corului recent înființat.

Toate aceste activități social-filantropice sunt posibile prin implicarea părintelui paroh Petru Itineanțu, a Consiliului și Comitetului parohial, care poartă de grijă ca toate întâlnirile să se desfășoare în cele mai bune condiții.

Noul Centru social și parohial are amprenta la sol de 180 de metri pătrați, cu două locuințe și mansardă. Există grupuri sanitare, sală multifuncțională, parcare și un cabinet medical, care prin voluntariatul câtorva fii ai parohiei, de profesie medici, ajută la alinarea multor dureri ale credincioșilor aflați în suferință.

Biserica parohiei Freidorf a fost edificată în anul 1975, pe terenul donat de un credincios macedonean, în anul 1941. Fiind construită în perioada comunistă, biserica a fost declarată în acte ca o sală de ședințe, însă ea a fost și rămâne locaș de cult, așa cum a fost târnosit în anul 1980 de către Mitropolitul Nicolae Corneanu însoțit de Înaltpreasfințitul Părinte Timotei al Aradului, pe atunci Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei. Actualmente, în această sfântă biserică slujesc preoții: Petru Itineanțu, paroh, Claudiu Roșoiu și Daniel Mateia.