Denia celor 12 Evanghelii

În toate Bisericile Ortodoxe s-a săvârșit, joi seara, slujba Deniei din Sfânta și Marea Vineri, numită și Denia celor 12 Evanghelii. La Catedrala Mitropolitană din Timișoara, slujba Sfintelor și Mântuitoarelor Pătimiri a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Denia din Sfânta și Marea Vineri are ca elemente specifice citirea celor 12 Evanghelii ale patimilor Mântuitorului Iisus Hristos. La finalul fiecărei Evanghelii citite, strana răspunde: „Slavă îndelung răbdării Tale, Doamne, slavă Ție, Doamne, slavă Ție!”, fiind, astfel, preamărită îndelunga-răbdare a Domnului Hristos. Pericopele evanghelice ale acestei slujbe alcătuiesc un tablou complet al suferințelor Mântuitorului, culminând cu răstignirea și moartea Sa pe Cruce. Un alt element specific îl constituie scoaterea solemnă, la antifonul al XV-lea, a Sfintei Cruci în mijlocul bisericii, reprezentând universalitatea mântuirii adusă de către Hristos, Dumnezeul înomenit.

Comments are closed.