Duminica după Botezul Domnului

În Duminica după Botezul Domnului nostru Iisus Hristos, credincioșii timișoreni s-au rugat, la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, alături de Întâistătătorul Arhiepiscopiei Timișoarei. Înaltpreasfințitul Părinte Ioan a participat la slujba duminicală oficiată la Catedrala mitropolitană „Sfinții Trei Ierarhi”, la finalul căreia a rostit o omilie, explicând pericopa evanghelică narată de Sfântul Apostol și Evanghelist Matei (4, 12-17). Totodată, Înaltpreasfinția Sa a vorbit și despre circumstanțele evenimentelor redate în fragmentul scriptural.

„Ne aflăm după momentul acela deosebit din viața Mântuitorului, adică după Botezul Domnului. Mântuitorul S-a botezat aproape de partea de vărsare a Iordanului în Marea Moartă, în ținutul Iudeii. Nu mult după botez, Sfântul Ioan este întemnițat la Maherus, dincolo de Iordan, în Iordania de astăzi. După botez, Hristos rămâne în preajma Ierihonului, a Ierusalimului, de unde a auzit că Ioan a fost întemnițat, după care se duce în Nazaret. În sinagoga de aici, după ce Hristos citește din cartea proorocului Isaia, este scos de către localnici din cetate. Câtă durere trebuie să fi fost în inima Fiului lui Dumnezeu și a Maicii Domnului, care și-a văzut fiul izgonit din cetate, asemenea unui tâlhar. Într-adevăr, din casa părintească din Nazaret, Hristos S-a dus în Capernaum, în lumea tâlharilor, propovăduind Cuvântul lui Dumnezeu”, a spus Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.