Duminica „Izgonirii lui Adam din Rai”, la Parohia Timișoara Viile Fabric

În Duminica „Izgonirii lui Adam din Rai”, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei a săvârșit sfânta și dumnezeiasca liturghie la parohia timișoareană Viile Fabric, fiind întâmpinat încă de dimineață de părintele paroh Marius Sfercoci, dimpreună cu preoții coslujitori și credincioșii prezenți.

În timpul Sfintei Liturghii, la momentul rânduit, Preasfinția Sa a hirotonit întru diacon pe licențiatul în Teologie Pastorală, Daniel-Remus Poganu, numit de către Permanența Consiliului Eparhial ca preot paroh pe seama parohiei Bobda, din protopopiatul Timișoara I.

La momentul Sfintei Împărtășanii, mulți credincioși de toate vârstele au primit Trupul și Sângele Domnului.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a explicat fragmentul evanghelic de la Sfântul Ap. și Ev. Matei 6, 14-21, vorbind despre modelul de postire pe care însuși Fiul lui Dumnezeu ni la exemplificat și lăsat nouă oamenilor, punând înaintea hranei materiale rostul jertfei personale și scopul final al acesteia, redobândirea Raiului pierdut.

De asemenea, Ierarhul, a arătat că pentru un creștin adevărat nu este suficient doar să cunoască învăţătura Domnului nos­tru Iisus Hristos, trăind într-o stare de automulțumire personală, ci un creștin autentic este important să-și facă, din învăţătura Dom­nului, lege de viaţă.

La final, Preasfinția Sa a transmis binecuvântarea și purtarea de grijă a Părintelui Mitropolit Ioan, pentru preoții slujitori și credincioșii parohiei, preotul paroh mulțumind Ierarhului pentru prezența și binecuvântare, oferindu-i totodată un volum din Cronica parohiei, dintre anii 1933-1954, scrisă de către părintele Ștefan Șora, primul preot al parohiei și reeditată prin grija  părintelui dr. Sorin Lungoci, slujitor al parohiei.

Anul acesta parohia Timișoara Viile Fabric aniversează 90 de ani de la înființare, prima biserică fiind târnosită în anul 1939, de către Preasfinția Sa, Dr. Andrei Mageru, Episcopul Aradului. Biserica actuală a fost rezidită în perioada 1986 – 1993, sub păstorirea preotului Mihai Pop și târnosită de către vrednicul de pomenire Mitropolit Nicolae al Banatului, în anul 1997.