Etapa eparhială a concursului naţional de muzică bisericească „Lăudaţi pe Domnul”

Pe temeiul celor hotărâte de Sfântul Sinod, în perioada 8 iulie- 27 octombrie 2013, se desfăşoară ediţia a VI- a a concursului naţional de muzică bisericească „Lăudaţi pe Domnul”. Ediţia din acest an se adresează corurilor parohiale mixte, la secţiunea interpretare şi compozitorilor de muzică bisericească la secţiunea compoziţie muzicală. Concursul se desfăşoară în trei etape şi anume: etapa eparhială, 9-20 septembrie, unde pot participa formaţiile corurilor parohiale înscrise în concurs, urmând ca cei clasaţi pe locul I să reprezinte eparhia la etapa mitropolitană ce va avea loc în perioada 1-15 octombrie, culminând cu etapa naţională ce se va desfăşura la Palatul Patriarhie în 27 octombrie, unde fiecare mitropolie va fi reprezentată de corul parohial câştigător al etapei mitropolitane.

În Arhiepiscopia Timişoarei, etapa eparhială a concursului se va desfăşura în data de 15 septembrie în biserica cu hramul „Naşterea Maicii Domnului” a parohiei Timişoara Iosefin, începând cu ora 16, 00. Informaţii suplimentare se pot obţine de la oficiile protopopeşti şi de la Centrul Eparhial.

Comments are closed.