Festival de muzică corală bisericească

În biserica „Învierea Domnului” din Lugoj a avut loc Duminică 3 iulie, festivalul concurs de muzică corală bisericească „Oppidus”. Manifestarea, ajunsă la cea de-a doua ediţie, a reunit mai multe formaţii corale din judeţele Timiş şi Caraş-Severin. Organizat de asociaţia culturală „Oppidus”, în colaborare cu parohia „Învierea Domnului şi Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil”, filiala locală a Ligii tineretului creştin ortodox român şi Primăria Lugoj, festivalul marchează aniversarea târnosirii bisericii de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, care a avut loc în iulie 2009.

Iniţiat de P.On. Părinte paroh Mihai Sidei, festivalul are ca obiectiv promovarea valorilor cultural-religioase, având la bază imnul religios Pe Tine Te lăudăm; pe Tine Te binecuvântăm; Ţie îţi mulţumim Doamne şi ne rugăm Ţie, Dumnezeului nostru. Marele premiu al festivalului a fost câştigat de corul catedralei episcopale din Caransebeş.

Comments are closed.