Festivalul de colinde „Cântecele Betleemului”, la Parohia Timișoara -Zona Dacia

La biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh” a Parohiei Timișoara-Zona Dacia, s-a încheiat Duminică seara festivalul coral de colinde „Cântecele Betleemului”, ajuns la a XIV-a ediție.

Moderatorul evenimentului a fost pr. protopop Ioan Bude, Protopopiatul Timișoara I, care a evindențiat în cuvântul său caracterul de uniune al colindelor tradiționale, și în acest mod se împlinește cuvântul Scripturii din Evanghelia de la Ioan capitolul 17, 21.

Timp de două zile, evenimentul a întrunit în acest an 13 coruri şi grupuri vocale: Corul „Apostolia” a Parohiei Timișoara Viile Fabric, Corul „Inocentia”, al Parohiei Timişoara-Zona Dacia, Corul Sfântul Dimitrie al Parohiei Dudeștii Noi, Corala Ortodoxă „Filaret Barbu” a Protopopiatului Lugoj, Corul „Doina Banatului” al Parohiei Timișoara-Iosefin, Corul „Theofora Dacica Timisiensis” al Parohiei Timişoara – Zona Dacia, Corul „Soarelui” al Școlii Gimnaziale Nr. 30 din Timișoara, Corul claselor de Teologie Ortodoxă din cadrul Colegiului Național Pedagogic „Carmen Sylva”, Timișoara, Corul Armonia al Parohiei Săcălaz, Corul Învierea al Parohiei Foeni, Corul vicariatului Greco-Catolic Timișoara 700, Corul Catedralei Ortodoxe Sârbe Timișoara-Cetate și Corala „Epifania” al Protopopiatelor Ortodoxe Române din Timişoara.

Juriul Festivalului de colinde „Cântecele Betleemului” a fost format din părintele arhimandrit Simeon Stana, exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei, dirijorul și compozitorul Costin Gheorghe de la Filarmonica Banatul din Timișoara și Prof. univ. dr. Ovidiu Giulvezan de la Facultatea de Muzică din Timișoara.    

La final, din partea parohiei Timișoara-Dacia, toate ansamblurile corale au primit daruri, diplome și flori, pentru interpretarea frumoaselor colinde românești, ce au adus în sufletul credincioşilor prezenți bucuria Naşterii Domnului Iisus Hristos.

 

 

 

 

 

Comments are closed.