Festivitatea de premiere a elevilor olimpici la Religie, Etapa Națională

DSC_6916_1600x1060

Vineri, 22 aprilie, în sala de concerte „Mihai Perian”, din cadrul Colegiului Național de Artă „Ion Vidu” din Timișoara, a avut loc festivitatea de premiere a elevilor participanți la Olimpiada de Religie Ortodoxă, Etapa Națională, desfășurată în perioada 18-22 aprilie în orașul de pe Bega.

La eveniment a fost prezent Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, alături de prof. Cătălin Pâslaru, inspector școlar general în cadrul Ministerului Educației Naționale, prof. Aura Codruța Danielescu, inspector general școlar – ISJ Timiș, prof. Daniela Buzatu, inspector la disciplina Religie – ISJ Timiș, pr. Sorin Lungoci, consilier la Sectorul Învățământ și Activități cu tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Timișoarei, pr. Adrian Gabor, președintele Comisiei Centrale de organizare și evaluare.

„Dragi elevi, voi reprezentați aripile neamului nostru românesc. Voi ridicați această țară spre cer. Celelalte discipline au și ele rolul lor bine definit în societate, însă voi, prin credință, prin iubire de țară, de Biserica lui Hristos și de semeni, sunteți aripile credinței românești. În funcție de credința noastră depinde cât de mult vom ridica această țară la porțile cerului”, a menționat Părintele Mitropolit Ioan.

olimpici_premiati

La festifitatea de premiere au participat 250 de elevi din clasele VII-XII, împreună cu profesorii însoțitori din cele 41 de județe ale țării. În urma susținerii probei scrise, au fost obținute patru note de 10 (zece). În cadrul festivității de premiere au fost acordate 18 premii, 26 mențini și numeroase premii speciale.

Clasa a VII-a:

Premiul I (10)– Antonia Adelina Avram, Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu”, Maieru, jud. Bistrița-Năsăud

Premiul II (9.80)– Maria Pelaghia Panțiru, Colegiul Național Iași

Premiul III (9.70)– Teodora Agavriloae, Liceul „Ștefan cel Mare” Codăiești, jud. Vaslui

Clasa a VIII-a:

Premiul I (10)– Ștefania Florentina Sîrbu, Școala Gimnazială Dărmănești, jud. Dâmbovița

Premiul II (9.90)– Maria Alexandra Iancu, Școala Gimnazială „Profesor Cristea Stănescu Cornu”, jud. Prahova

Premiul III (9.80)– Daniela Gabriela Niculae, Școala Gimnazială Nr. 1, Popești, jud. Giurgiu

Clasa a IX-a:

Premiul I (9.70)– Andreea Elena Farcaș, Colegiul Național „Gib Mihăescu”, Drăgășani, jud. Vâlcea

Premiul II (9.50)– Mihaela Loredana Ignat, Colegiul Național „Nicu Gane”, Fălticeni, jud. Suceava

Premiul III (9.30)– Giorgiana Huțuleac, Colegiul Național „Gh. Roșca Codreanu”, Bârlad, jud. Vaslui

Clasa a X-a:

Premiul I (10)– Ștefana Maria Pașca, Colegiul Național „Silvania”, Zalău, jud. Sălaj

Premiul II (9.80)– Ana Maria Oaida, Colegiul Național „Decebal”, Deva, jud. Hunedoara

Premiul III (9.60)– Mihaela Gălean, Colegiul Național „M. Eminescu”, Botoșani

Clasa a XI-a:

Premiul I (10)– Maria Grumeza, Colegiul Național „M. Eminescu”, Suceava

Premiul II (9.90)– Alexandra Teodora Concită, Colegiul Național „Gh. Roșca Codreanu”, Bârlad, jud. Vaslui

Premiul III (9.80)- Ioana Argatu, Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul”, Alba Iulia

Clasa a XII-a:

Premiul I (9.90) – Diana Prahanca, Colegiul Național „Octavian Goga”, Marghita, jud. Bihor

Premiul II (9.60)– Nicolae Fernando Zancu, Colegiul Tehnic de Transporturi Brașov

Premiul III (9.50)– Alexandra Braha, Colegiul Național „Costache Negri”, Galați

Olimpiada Națională de Religie Ortodoxă, clasele VII-XII, a fost organizată de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice și Inspectoratul Școlar Județean Timiș, cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, al Primăriei Municipiului Timișoara și a altor parteneri educaționali – Mitropolia Banatului și Universitatea de Vest din Timișoara.

1_1600x1073 2_1600x1060 DSC_6813_1600x1060 DSC_6814_1600x1060 DSC_6822_1600x1060 DSC_6823_1600x1060 DSC_6831_1600x1060 DSC_6833_1600x1060 DSC_6861_1600x1060

Comments are closed.