Festivalul Internațional de colinde „Leru-i, Doamne, Ler”, ediția a V-a

La Biserica Ortodoxă Sfântul Ștefan – Calea Martirilor, Timișoara și Piața Operei – Timișoara a avut loc, Duminică, 15 Decembrie, Festivalul Internațional de colinde „Leru-i, Doamne, Ler”, ediția a V-a.

La această ediție a festivalului de colinde au susținut recitaluri următoarele formații corale: Corul de copii ai Catedralei Mitropolitane din Timişoara, condus de Adina Botezatu; Corul cadrelor didactice „Raspevani profesori” din Vârșeț (Serbia), condus de Marina Kliska; Corul „Învierea”al Parohiei Ortodoxe Române din Foeni, condus de pr. Nicolae Strizu; Corul „Sfânta Maria” al Parohiei Ortodoxe Române Periam, dirijor pr. Nicolae Belean; Corul de copii ai Liceului Teologic Ortodox „Sfântul Antim Ivireanul”, dirijor Adina Botezatu; Corul „Stephanos” al Parohiei Ortodoxe Române Sfântul Ștefan – Calea Martirilor Timișoara, dirijor Adriana Albu și Corul catedralei mitropolitane din Timișoara, dirijor: pr. Dan Dragomir. Prezentarea formațiilor corale a fost realizată de Irina Arieșan.

Din partea Arhiepiscopiei Timișoarei a fost prezent pr. Zaharia Pereș, consilier eparhial care a transmis binecuvântarea și gândurile de bine ale Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului și a înmânat diplome de participare și cărți duhovnciești reprezentanților corurilor prezente.

La final, coralele ce au vestit Nașterea Domnului credincioșilor din parohie, dar și multor credincioși din întreg orașul nostru, au primit din partea Parohiei Timișoara – Calea Martirilor daruri de Crăciun, prin grija părintelui paroh Ioan-Florentin Jura.

Obiectivele acestui festival coral au avut în vedere promovarea colindelor tradiționale românești de praznicul Nașterii Domnului Iisus Hristos, valorificarea talentului muzical al interpreților și promovarea cântului coral.

Evenimentul a fost organizat de Mitropolia Banatului, Arhiepiscopia Timișoarei, Primăria Municipiului Timișoara și Parohia Timișoara – Calea Martirilor „Sf. Ștefan”.

Comments are closed.