Hirotonie de diacon pentru Catedrala Ortodoxă Română din Vârșeț, Serbia

La praznicul Buneivestiri, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, a fost în mijlocul credincioșilor din Parohia Sânandrei Colonie, Protopopiatul Timișoara II. Aici, în biserica cu hramul „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, unită cu Vecernia.

În cadrul slujbei, Înaltpreasfinția Sa, la solicitarea Preasfințitului Părinte Daniil, Episcopul-locțiitor al Daciei Felix, a hirotonit în treapta diaconiei pe Eugen Cinc, doctor în muzică, profesor la Facultatea de Muzică din Timișoara și Vârșeț  și dirijorul corului bisericesc din Vârșeț.

După otpustul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Banatului a rostit un cuvânt de învățătură despre viața Maicii Domnului, precum și despre contextul evenimentului petrecut în Nazaretul Galileii, la Bunavestire.

Comments are closed.