Hramul bisericii din Sânnicolau Mare

Biserica ortodoxă din Sânnicolau Mare și-a sărbătorit hramul cu ocazia sărbătorii Nașterii Maicii Domnului.  Biserica și-a primit acest hram cu prilejul sfințirii sale în anul 1903. Sărbătoarea a început cu Utrenia și Sfânta Liturghie,  la care au participat primarul orașului, Dănuț Groza, viceprimarul Radu Asaftei și sute de credincioși.  Din sobor au făcut parte și preoții ucraineni Marian Șanta și Daniel Popovici.  După amiaza, de la ora 17:00, s-a oficiat Slujba Vecerniei cu un sobor de 11 preoți , români, sârbi și ucraineni. Apoi în fața Bisericii s-au înălțăt rugăciuni de mulțumire lui Dumnezeu pentru binefacerile primite. Cu acest prilej, părintele protopop Marius Podereu a rostit un cuvânt de învățătură, iar primarul orașului, Dănuț Groza, ca naș al rugii, a rostit o alocuțiune celor prezenți. 

Comments are closed.