Hramul bisericii Parohiei Timișoara-Fratelia

De sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, Parohia Timișoara-Fratelia și-a sărbătorit hramul. La bucuria comunității parohiale a luat parte și Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopul Timișoarei, care a oficiat slujba de binecuvântare a lucrărilor interioare, finalizate de curânt. După slujba de binecuvântare, Preasfinția Sa a săvârșit, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la finalul căreia a rostit un cuvânt de învățătură despre viața, faptele și rolul major al Sfinților Apostoli Petru și Pavel în opera de răspândire a creștinismului.

La final, părintele paroh Ioan Bălăngean a mulțumit ierarhului pentru bucuria adusă slujitorilor și credincioșilor parohiei cu prilejul acestei vizite. Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul bizantin „Sfântul Ierarh Nicolae” al Facultății de Litere, Istorie și Teologie din Timișoara, condus de Diac. Asist. Dr. Ion-Alexandru Ardereanu.

 

Comments are closed.