Hramul Mănăstirii Luncanii de Sus

La praznicul „Sfinţilor Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena”, Mănăstirea Luncanii de Sus din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei şi-a sărbătorit ocrotitorii. Cu acest prilej, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul obştii da maici condusă de monahia stavroforă Filoteea Nistor. La orele dimineţii ierarhul a fost întâmpinat de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. Arhimandrit Simeon Stana, exarhul mănăstirilor şi pr. Bujor Păcurar, Protopopul Făgetului,  săvârşind Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, în biserica mănăstirii cu  hramurile „Acoperământul Maicii Domnului” şi „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena. La slujbă au luat parte un număr mare de credincioşi din localităţile învecinate mănăstirii, foarte mulţi dintre aceştia împărtăşindu-se cu Trupul şi Sângele Mântuitorului. La finalul slujbei Preasfinţitul Paisie a transmis credincioşilor prezenţi, vieţuitoarelor mănăstirii, binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului.  De asemenea, Preasfinţia Sa  a săvârşit o rugăciune de binecuvântare a prinoaselor şi  a cionit tradiţionalele ouă roşii cu toţi credincioşii. Totodată au fost împărţite celor prezenţi pachete, pregătite de obştea mănăstirii cu ocazia hramului mic al mănăstirii. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul vocal „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. Dr. Ionut-Alexandru Ardereanu.

Comments are closed.