Hramul Mănăstirii Săraca

Mănăstirea Săraca din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei şi-a sărbătorit la praznicul Schimbării la Față a Domnului hramul istoric. Bucuria sărbătorii a fost încununată de prezenţa în mijlocul obştii de călugări, condusă de arhim. Climent Vântu, stareţul mănăstirii, Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Cu acest prilej, Ierarhul, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi a săvârşit în altarul de vară al aşezământului Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. La slujbă au luat parte numeroși credincioși din localitățile învecinate, precum și pelerini de la parohiile timișene. La final, s-a oficiat îndătinata slujbă de binecuvântare a roadelelor de struguri, precum şi o slujbă de pomenire pentru monahii și frații trecuţi la Domnul, ce au vieţuit în această sfântă mănăstire. 

Mănăstirea Săraca este așezată în localitatea Șemlacul Mic, comuna Gătaia, la o distanță de 67 de kilometri sud de Timișoara. Odorul cel mai de preț al mănăstirii îl reprezintă biserica veche cu hramul “Schimbarea la Față”, care datează de la jumătatea secolului al XV-lea, fiind ridicată pe locul unui lăcaș mai vechi. Aceasta a fost rezidită din piatră și cărămidă în 1443 de către călugărul Macarie de la Tismana, trimis aici de Sfântul Nicodim (de la Tismana), și apoi renovată în 1730, de către Giuriciko Lazarevici și fiii săi, Nicolae și Chiriac. Lăcașul de cult este în formă de cruce greacă cu brațele libere; absida altarului este semicirculară și naosul acoperit cu o turlă octogonală. La exterior, biserica este lipsită de orice decorație, având forme masive și o volumetrie foarte sobră. Pridvorul actual a fost adăugat în secolul al XIX-lea. Pictura bisericii datează din 1730 și este realizată de zugravii Andrei, fiul său Andrei, Ioan și Chiriac, vrednici urmași ai iconografiei bizantine din țara noastră.

 

Comments are closed.