Întâlnire la 50 de ani după absolvirea Seminarului din Caransebeş

Absolvenţii Seminarului Teologic din Caransebeş, promoţia 1956 – 1961, au sărbătorit vineri, 2 septembrie, la Reşedinţa mitropolitană din Timişoara, împlinirea a 50 de ani de la absolvire. Cu acest prilej, aceştia s-au reîntâlnit cu Înalt Preasfinţitul Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, fost profesor de limbi clasice şi franceză la instituţia de învăţământ în perioadele 1947-1948 şi 1956 -1959.
Întâlnirea de 50 de ani a promoţiei din 1961 a Seminarului Teologic din Caransebeş a debutat cu oficierea unei slujbe de Te Deum în biserica cu hramul “Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş”, din incinta Centrului eparhial, în prezenţa Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, şi a doamnelor preotese. După slujbă, a fost oficiat Parastasul pentru cei care dintre absolvenţii promoţiei 1956-1961 au trecut la Domnul, astăzi fiind în viaţă doar 13 din cei 24 de absolvenţi, apoi preoţii au fost primiţi în audienţă de către Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae, pentru a rememora amintiri şi întâmplări din vremea când chiriarhul Banatului era profesor la Seminarul Teologic din Caransebeş

Comments are closed.