Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan, în Protopopiatul Lugoj au debutat întâlnirile cercurilor pastoral-misionare, gazdele acestor întâlniri fiind parohiile Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din Lugoj și Lugojel.
După săvârșirea slujbei Vecerniei, preoții Alin Nicolae Ciobanu de la parohia Darova și preotul Sergiu Hornyak de la parohia Sălbagel au susținut în bisericile parohiale din Lugoj – Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil (10 mai 2026), respectiv Lugojel (17 mai 2026), cateheze având drept reper tematica Anului Omagial 2025.
Amintim astfel câteva învățături desprinse din catehezele susținute, care au rămas cu un ecou aparte în inimile celor prezenți:
Așa cum bine cunoaștem, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a proclamat anul 2026 drept Anul Omagial al pastorației familiei creștine și Anul Comemorativ al sfintelor femei din calendar (mironosițe, mucenițe, cuvioase, soții și mame), recunoscând astfel rolul fundamental pe care familia și femeia îl au în formarea și păstrarea identității creștine, precum și în transmiterea credinței creștine de la o generație la alta.
Căsătoria și familia au fost instituite de Însuși Dumnezeu, dintru început, când a creat omul ca bărbat și femeie. Vedem din textul scripturistic de la Facere, capitolul 1, versetul 27, care spune: „Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie”, că familia este reflectarea chipului lui Dumnezeu în om, manifestat prin comuniunea specifică ei, asemenea comuniunii între Persoanele Sfintei Treimi.
Părinții creștini și îndeosebi mamele creștine joacă, de asemenea, un rol esențial în efortul de reconstrucție morală și spirituală a instituției familiei, transmițând copiilor credința, pentru că prin părinți și mai ales prin mame se face îmbisericirea copiilor și a tinerilor. Fiecare dintre noi, cred că ne amintim cu drag de copilăria noastră, când mama sau bunica ne ducea de mână la biserică – și iată cum această dragoste a lor pentru noi și pentru Biserica lui Hristos a rodit peste ani.
Preoții parohi de la parohiile Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din Lugoj și Lugojel, Daniel Escariu, respectiv Gabriel Petrescu, au mulțumit tuturor celor prezenți pentru slujire și împreună-rugăciune, rugându-l pe părintele protopop Ionuț Furdean să ducă cuvânt de mulțumire și prețuire către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan, care a binecuvântat ca aceste întâlniri să aibă loc în parohiile lor.
Părintele protopop a transmis tuturor binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan și a arătat cât de importantă este pastorația familiei creștine în contextul actual trăit.
„Aceste întâlniri ale cercurilor pastoral-misionare din Protopopiatul Lugoj au ca scop apropierea mai mult a omului față de Dumnezeu, ajutat de rugăciunile preoților prezenți, dar și de un discurs întreținut de tematica Anului Omagial, oglindit într-o cateheză cu rol în primul rând educativ. Însă mesajul acestor întâlniri vizează schimbarea atitudinii greșite față de modul cum este privită familia astăzi, găsirea împreună de soluții care să ajute la trăirea cu adevărat în lumina lui Hristos și responsabilitatea de a însufleți tinerilor adevăratele valori ale credinței noastre strămoșești”, a declarat părintele protopop.
Întâlnirile s-au încheiat cu o ședință de lucru în care preoții și părintele protopop au dezbătut probleme pastorale și administrative ale protopopiatului.
Protopopiatul Lugoj este împărțit în cinci cercuri pastoral-misionare, având fiecare câte un preot coordonator, întâlnirile desfășurându-se după un calendar bine stabilit de la începutul anului și aprobat de către Centrul Eparhial.




































































