Itinerarul pastoral al PS Episcop-vicar Paisie Lugojanul

În cursul lunii iulie a.c. Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a afectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 2 iulie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Dobreşti, cu prilejul hramului „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare”. În aceeaşi zi a oficiat Taina Cununiei la catedrala mitropolitană;
– în ziua de 3 iulie a oficiat Sfânta Liturghie la parohia Timişoara Iosefin, protopopiatul Timişoara I;
– în ziua de 5 iulie a participat la şedinţa de lucru a fundaţiei „Filantropia” din Timişoara, prezidată de P.On. Părinte consilier Cristian Pavel;
– în ziua de 6 iulie a participat la slujba de Te-Deum în biserica din incinta reşedinţei mitropolitane, cu prilejul depunerii jurământului de către licenţiaţii Facultăţii de Teologie dinj Timişoara, după care a avut o întâlnire cu Doamna decan prof. univ. dr. Otilia Hedeşan;
– în ziua de 8 iulie a participat la Taina Sfântului Maslu la biserica parohiei Timişoara Iosefin;
– în ziua de 9 iulie a oficiat Sfânta Liturghie la parohia Iecea Mică, protopopiatul Sânnicolau Mare, instalându-l pe noul paroh, în persoana P.C. Părinte Ştefan Mezin, de faţă fiind P.On. Părinte protopop Gheorghe Sutac, Domnul Ioan Sima, primarul comunei Cărpiniş şi enoriaşii parohiei;
– în ziua de 10 iulie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Cebza;
– în ziua de 11 iulie l-a primit în audienţă pe Domnul Ioan Lăzărescu, primarul localităţii Bara, judeţul Timiş;
– în ziua de 12 iulie a vizitat secţia de hematologie a spitalului municipal „Clinicile Noi” din Timişoara;
– în ziua de 14 iulie a asistat la slujba vecerniei la mănăstirea Timişeni;
– în ziua de 16 iulie a efectuat o vizită la căminul de bătrâni „Sfântul Nicolae” din localitatea Checea;
– în ziua de 17 iulie a săvârşit Sfânta Liturghie la parohia Alioş, protopopiatul Timişoara II;
– în ziua de 19 iulie a slujit la privegherea de la mănăstirea Vasiova, la invitaţia Preasfinţitului Episcop Lucian al Caransebeşului, împreună cu mai mulţi membri ai Sfântului Sinod, cu prilejul hramului „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul” fiind aduse şi moaştele Cuviosului Grigorie Decapolitul de la mănăstirea Bistriţa;
– în ziua de 24 iulie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Fratelia, protopopiatul Timişoara I;
– în ziua de 25 iulie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea „Sfânta Ana” din Orşova, împreună cu mai mulţi membri ai Sfântului Sinod, la invitaţia Preasfinţitului Episcop Nicodim al Severinului şi Strehaiei, cu prilejul praznicului „Adormirea Sfintei Ana”;
– în ziua de 26 iulie a primit o delegaţie din localitatea Sânmihaiul Român, condusă de Domnul primar Viorel Bara;
– în ziua de 27 iulie a vizitat spitalul de pediatrie „Louis Ţurcanu” din Timişoara.

Comments are closed.