Liturghie arhierească în parohia Timişoara-Ronaţ

 În Duminica a II-a din Post, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a fost prezent în mijlocul credincioşilor din parohia Timişoara-Ronaţ, protopopiatul Timişoara I. Cu acest prilej, Ierarhul a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare alături de un sobor de preoţi şi diaconi în biserica cu hramul biserica „Adormirea Maicii Domnului”. Din soborul slujitorilor au făcut parte pr. Ciprian Pitic, parohul bisericii, pr. Nicolae Mircia, diac. Marius Mircia şi diac. Marian Pîrvu. La slujbă a participat un număr mare de credincioşi care la momentul potrivit din Sfânta Liturghie s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. În încheierea slujbei, Preasfinţia Sa a transmis din partea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, binecuvântarea şi purtarea Sa de grijă pentru toţi slujitorii şi credincioşii parohiei. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul coral „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. dr. Ion- Alexandru Ardereanu.

Comments are closed.