Mănăstirea Luncanii de Sus

(mănăstire de călugăriţe, 4 vieţuitoare, viaţă de obşte)

Hram: „Acoperământul Maicii Domnului“ – 1 octombrie şi „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ – 21 mai
Adresa: sat Luncanii de Sus, comuna Tomeşti, judeţul Timiş
Acces: Rutier: DN 68A Lugoj, spre Est Traian Vuia – Făget (13 km) – Coşava (11 km), ramificaţie spre dreapta DL Româneşti – Tomeşti – Luncanii de Sus (16 km)
Stareţă: monahia stavroforă Filoteea Nistor
Slujitor: preot Sorin-Valentin Popovici.

A fost înfiinţată în anul 2001 cu binecuvântarea I.P.S. Mitropolit Nicolae, mai întâi ca schit. Piatra de temelie s-a pus de către P.S. Episcop Lucian al Caransebeşului, pe vremea când era episcopvicar la Timişoara, la 12 august 2001. Biserica, la fel ca întreg aşezământul, este din lemn şi impresionează prin dimensiunile sale. Alte lucrări de construcţie s-au desfăşurat între anii 2001–2006. În prezent, cele două corpuri de clădire, din dreapta şi stânga bisericii, sunt în bună stare de funcţionare. Mănăstirea are şi o gospodărie proprie.

 

 

Comments are closed.