Mănăstirea Petroasa Mare

(mănăstire de călugări, 2 vieţuitori, viaţă de obşte)

Hram: „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“ – 8 noiembrie
Adresa: sat Petroasa Mare nr. 321, comuna Victor Vlad Delamarina, judeţul Timiş
Acces: Rutier: DL 136 Lugoj – Herendeşti – Petroasa Mare (6 km)
Stareţ: ieromonah Ştefan Mateş
Slujitori: ierom. Ştefan Mateş și pr. Mugurel Sava.

Aşezământul a fost ctitorit de monahia Mihaela şi nepotul acesteia, Constantin Drădean, care au cumpărat un teren proprietate personală la marginea satului. În 1995 Consiliul Eparhial aprobă înfiinţarea mănăstirii, cu destinaţie pentru călugări. La 22 februarie 1996 sa obţinut aprobarea Sfântului Sinod. În acelaşi an au început lucrările de construcţie, iar sfinţirea noului aşezământ monahal sa făcut de către P.S. Episcop Lucian al Caransebeşului, pe vremea aceea episcop-vicar la Timişoara, la 26 august 2001, când erau deja finalizate parţial biserica şi corpul de chilii. În fază de finisare se află biserica şi corpul principal de clădire al aşezământului.

Album foto: Mănăstirea Pietroasa Mare

Comments are closed.