Mănăstirea Româneşti

Hram: „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul“ – 20 iulie şi „Izvorul Tămăduirii“ – vinerea din săptămâna Luminată
Adresa: sat Româneşti, comuna Tomeşti, judeţul Timiş
Telefon: 0256/334657
Acces: Rutier: DN 68 A Lugoj,  Traian Vuia (21 km) – Făget (15 km) – Coşava (11 km), ramificaţie la dreapta, DL 108 spre Româneşti (5 km)
Stareţ: monahia Harisa Cruceanu
Preoți slujitori: ierom. Marcu Borgovan și ierom. Eftimie Voaideș 

În anul 1910, episcopul Miron Cristea, viitorul patriarh, a făcut o vizită canonică în parohiile din aceste locuri şi sesizând frumuseţea peisajului, a hotărât zidirea unei mănăstiri pe locul numit „Balta caldă“. Temelia bisericii s-a pus în anul 1912, prin dania familiei Glava din Româneşti. A fost terminată în 1929 şi inaugurată în 1931. În 1980 au început lucrările de restaurare a acestui aşezământ, iar biserica a fost repictată, astfel că, la 20 iulie 1991, când se prăznuieşte şi hramul, a fost resfinţită.
După 1995 s-au efectuat ample lucrări de construcţie: un paraclis, trapeza, un  corp de chilii, bibliotecă, spaţii de cazare, etc.
În 8 iunie 2003 s-a sfinţit noul paraclis cu hramul „Izvorul Tămăduirii“ prin Preasfinţitul Episcop Lucian al Caransebeşului, pe atunci ­episcopvicar al eparhiei Timişoarei. La 20 iulie acelaşi an s-a târnosit paraclisul de vară, aflat în curtea aşezământului.
Biserica veche a mănăstirii se află în faza de reconstrucţie.

 

Album foto: Mănăstirea Româneşti

Comments are closed.