O nouă biserică în Lugoj, cartierul Dealul Viilor

    Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, în după-amiaza zilei de miercuri, 2 noiembrie, a avut loc sfinţirea pietrei de temelie a noii biserici din Lugoj, cartierul Dealul Viilor, de către Preasfinţitul Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Evenimentul s-a desfăşurat în prezenţa şi cu participarea părintelui Ioan Cerbu, protopopul Lugojului, a părintelui paroh Traian Bireescu, a părintelui Covaci Serioja de la Parohia Hodoş, a primarului Francisc Boldea şi a numeroşi credincioşi, aparţinători ai parohiei lugojene.

Noua biserică lugojeană va avea doi sfinţi ocrotitori: Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României, şi Sfântul ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, Ocrotitorul Banatului.

Comments are closed.