Părintele profesor Ioan Ică senior a fost chemat la Domnul

Vestea plecării „de pe pământ la cer” a Părintelui profesor universitar dr. Ioan Ică senior s-a răspândit, cu repeziciune, și pe meleagurile binecuvântate ale Banatului.

Dascăl de vocație al Institutului teologic de grad Universitar din Sibiu și al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, al cărei decan a fost în perioada 1996-2000, părintele profesor Ică a format, de-a lungul prodigioasei sale cariere universitare, numeroși tineri din părțile Banatului istoric, care au devenit slujitori de nădejde ai Bisericii noastre dreptmăritoare, în țară și peste fruntariile ei, din rândul cărora face parte și Întâistătătorul Mitropoliei Banatului, Înaltpreasfințitul Părinte Ioan.

Pe lângă apreciabilele sale osteneli didactice, preotul profesor dr. Ioan Ică senior a desfășurat și o remarcabilă activitate de cercetare, concretizată în publicarea unor importante articole, studii și cărți, tipărite în țară și în străinătate. Totodată, părintele profesor lasă în urma sa la catedra Facultății sibiene pe fiul său, părintele profesor Ioan Ică junior, cunoscut pe plan național și internațional.

Spirit dinamic, mereu în mișcare, dedicat studiului, conectat permanent la problemele majore ale Teologiei contemporane, părintele Ioan Ică senior a fost un adevărat model de seriozitate, exigență, dăruire și onestitate, un preot slujitor devotat misiunii de slujire la altarul Bisericii, al Școlii teologice și al familiei, un profesor mereu la curent cu bibliografia de specialitate și cu noile apariții editoriale, pe care le prezenta studenților la orele de curs.

Prin viața și activitatea sa, preotul profesor universitar dr. Ioan Ică senior și-a înscris numele în galeria iluștrilor dascăli ai Facultății de Teologie „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu și ai Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, și rămâne, pentru totdeauna, în sufletul și rugăciunile celor care l-au cunoscut, l-au prețuit ș l-au iubit.

Sincere condoleanțe și întreaga noastră compasiune familiei îndoliate!

Veșnică să fie pomenirea lui, din neam în neam!

Biroul de presă al
Arhiepiscopiei Timișoarei