Părintele vicar Emanuel Tapalagă din Serbia a fost invitatul celei de a treia conferinţe prepascale

Joi 15 aprilie, la orele serii, s-a desfășurat on line cea de a treia conferință prepascală organizată de Facultatea de Teologie din Timișoara. Invitatul a fost părintele Emanuel Tapalagă, preot slujitor la parohia Sânmihai – Lokve, Serbia și vicar eparhial la Episcopia Daciei Felix – Vârșeț.

În cadrul conferinței, părintele vicar a rememorat pentru început anii studenției la Facultatea de Teologie din Timișoara, apoi a prezentat viața bisericească din cadrul eparhiei, activitățile curente din parohia pe care o păstorește și felul în care se predă Religia la școala din Sânmihai și în sistemul de învățământ din școlile sârbești.

Moderatorul conferinţei a fost părintele lect. dr. Marius Florescu. De asemenea, părintele conf. dr. Constantin Jinga – şeful colectivului de Teologie ortodoxă – a dat binecuvântarea de la începutul conferinţei şi a avut mai multe intervenţii pe parcurs. Participanții la conferință au adresat întrebări, în partea de final a conferinței.

Comments are closed.