„Pe urmele sfinților…”

Elevii Școlii Gimnaziale Brestovăț au avut ocazia de a participa la activitatea organizată de părintele paroh Sebastian Pîra, prof. de limba și literatura română Alina Pașca, prof. de istorie Cătălin Neag și prof. de religie ortodoxă Ovidiu Balog, la Biserica cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din comuna Brestovăț.

În cadrul Săptămânii „Școala Altfel”, elevii au participat la o activitate educativă deosebită, desfășurată la biserica comunei, intitulată sugestiv „Pe urmele sfinților” – un titlu creat împreună cu elevii, pentru a reflecta implicarea lor activă și spiritul colaborativ.

Activitatea a oferit participanților o lecție vie despre viața sfinților, printr-o prezentare atent realizată de părintele paroh, care a comparat modul în care Sfânta Cuvioasă Paraschiva și Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul au răspuns chemării Domnului încă din tinerețe.

Sfânta Cuvioasă Paraschiva, la numai zece ani, a auzit cuvintele Domnului:
„Oricine voiește să vină după Mine să se lepede de sine, să-și ia crucea și să Mă urmeze pe Mine” — și le-a pus în practică imediat, demonstrând o ascultare exemplară și o maturitate spirituală remarcabilă pentru vârsta sa.

În mod similar, Sfântul Ilie Tesviteanul, încă din tinerețe, a împlinit voia lui Dumnezeu, devenind un model de credință, curaj și perseverență pentru cei care îl privesc ca pe un părinte spiritual și exemplu moral.

Elevii au fost invitați să reflecteze asupra acestor modele, înțelegând importanța credinței, a responsabilității și a devotamentului — valori esențiale în formarea lor personală și spirituală. Activitatea a combinat educația religioasă cu experiența practică, oferind un cadru inspirațional ce pune accent pe dezvoltarea caracterului și a conștiinței morale a tinerilor.

Prin această experiență, elevii nu doar că au învățat despre viețile sfinților, ci au fost încurajați să aplice aceste valori în viața lor de zi cu zi, consolidând legătura dintre spiritualitate, comunitate și educație.

Comments are closed.