În Duminica a18-a după Rusalii, Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timişoarei şi Mitropolitul Banatului, şi Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar eparhial, au săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. În cadrul slujbei, ierarhii au fost înconjuraţi de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, format din consilieri de la Centrul eparhial şi slujitori ai sfântului locaş. Răspunsurile liturgice au fost date de corul catedral, condus de pr. Dan Dragomir.
După Sfânta Liturghie, soborul slujitorilor a oficiat Slujba Parastasului pentru vrednicul de pomenire mitropolit Nicolae Corneanu, la împlinirea unui an de la trecerea sa la cele veşnice.
La slujbă au luat parte numeroşi credincioşi timişoreni, apropiaţi ai fostului mitropolit, oameni de cultură, academicieni, profesori, monahi şi monahii, călugări catolici franciscani de la Institutul Teologic din Veneţia, precum şi oficialităţi locale şi judeţene. Pe lângă Parastasul oficiat în Catedrală, un sobor de slujitori, condus de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, a săvârşit o slujbă de pomenire la cripta ierarhilor de la subsolul sfântului locaş, locul de veşnică odihnă a primilor doi întâistătători ai Mitropoliei Banatului, vrednicii de pomenire mitropoliţi Nicolae Corneanu şi Vasile Lazărescu.
În continuare, au fost prezentate două volume închinate fostului arhipăstor bănăţean: „In memoriam, Dr. Nicolae Corneanu Mitropolitul Banatului (1923-2014)” şi „Noaptea cu îngeri. Poeme-rugăciuni pentru Părintele Mitropolit Nicolae” de Luminița Irina Niculescu, apărute la Editura eparhială „Învierea”. Totodată, a fost prezentat şi un film documentar referitor la viaţa şi activitatea vrednicului ierarh, realizat de regizorul Victor Popa, cu sprijinul mai multor fii duhovniceşti ai Mitropolitului Nicolae. Acestea pot fi achiziţionate de la magazinul de obiecte bisericeşti al Catedralei mitropolitane.
În final, la ieşirea din catedrală, toţi credincioşii prezenţi la slujbă au primit pachete cu prinoase spre pomenirea iubitului lor părinte duhovnicesc, împărţite de tinerii din Grupul catehetic „Sfântul Ioan Gură de Aur” al Parohiei Timişoara-Fratelia.





















































































