Sfânta Liturghie arhierească de hramul parohiei timișorene Fratelia

Biserica „Sfinţii Apostoli Petru și Pavel” din Fratelia a îmbrăcat haine de sărbătoare marți, 29 iunie, pentru a-i cinsti pe ocrotitorii acestui sfânt locaş. La ceas de ales praznic, slujba Vecerniei Mari unită cu Litia și, a doua zi, Sfânta Liturghie arhierească, au fost oficiate de către Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei.

În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa l-a hirotesit întru duhovnic pe preacucernicul părinte Timotei Anișorac, consilier al Sectorului Patrimoniu şi construcţii bisericeşti din cadrul Centrului eparhial, hirotonit preot pe seama parohiei Timișoara Fratelia.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul a arătat cum cei doi corifei ai apostolilor, Sfinții Apostoli Petru și Pavel, au biruit încercările acestei vieți, pentru că fiind prigoniți, închiși, loviți, toate le-au primit cu dragoste și cu credință în Hristos Domnul, pătimind la final moartea mucenicească. Iar pilda vieții lor, dăruirea de sine și a iubirii smerite și milostive, împreună cu rugăciunile lor, îi ajută pe toți cei care se află pe cărarea mântuirii, care se luptă cu patimile și cu greutățile acestei lumi, să râmână credincioși lui Hristos în toate zilele acestei vieți.